Nadzor gradbenih del se izvaja v več fazah gradnje, ki so odvisne od vrste objekta in obsega gradnje ter mora biti skladen z načrti, predpisi in standardi
V prvi fazi se izvede pregled gradbene lokacije in preveri, ali so izpolnjeni vsi pogoji za začetek gradnje. V nadaljevanju se spremlja gradbeni proces, preverja skladnost gradnje z načrti, predpisi in standardi ter se izvajajo meritve in preizkusi gradbenih elementov. V zaključni fazi gradbenega nadzora se izvede pregled končne gradnje in se preveri ali je objekt skladen z načrti, predpisi in standardi.
Gradbeni nadzor je pomemben za investitorja, saj mu zagotavlja, da je gradnja objekta izvedena v skladu z njegovimi pričakovanji ter da bo objekt varen in funkcionalen za uporabo.
Gradbeni nadzor lahko vključuje tudi izvajanje različnih testiranj in preizkusov kakovosti gradnje s pomočjo laboratorijskih preiskav
Seveda gre v tem primeru za posebno obliko gradbenega nadzora. Predvsem, ko se gradbeni nadzor ne vrši vzporedno z izvajanjem gradbenih del, v primeru, ko so bila dela že opravljena. To lahko vključuje preizkuse trdnosti betona, preverjanje varnosti in stabilnosti gradnje ter preverjanje kakovosti izvedenih del. Rezultati teh testiranj so pomembni za zagotavljanje kakovosti gradnje ter za preprečevanje morebitnih napak in pomanjkljivosti v gradbenem procesu. V primeru ugotovljenih nepravilnosti ali napak je naloga strokovnjaka za nadzor gradbenih del, da sprejme ustrezne ukrepe in zagotovi odpravo napak. V primeru hujših nepravilnosti lahko strokovnjak za gradbeni nadzor predlaga ustrezne sankcije ali celo zaustavitev gradnje.
Gradbeni nadzor je pomemben za varnost in zdravje ljudi
Gradbeni nadzor je relevanten tudi za izvajalce gradbenih del, saj jim omogoča spremljanje gradbenega procesa ter zagotavlja kakovost in skladnost gradnje z načrti kar lahko prispeva k optimizaciji stroškov gradnje. Gradbeni nadzor in varnostni inženir sta poleg izvajalca ključna tudi za varnost in zdravje ljudi, ki se nahajajo v bližini gradbišča, saj se s tem zagotavlja, da gradnja poteka v skladu s predpisi, predvsem pa strokovnjak za nadzor gradbenih del in varnostni inženir poleg izvajalca skrbita, da ne pride do nevarnih situacij in v skrajnih primerih gradbeni nadzor, kakor varnostni inženir lahko tudi ustavita gradnjo. Nadzor gradbenih del ne nazadnje prispeva k varstvu okolja, saj se s tem zagotavlja, da gradnja ne povzroča prekomernega onesnaževanja okolja ter da se upoštevajo vsi okoljevarstveni predpisi in standardi.
Bi želeli prejeti našo ponudbo?
Izpolnite spodnji kontaktni obrazec in nam zaupajte čim več informacij o vašem projektu, nato pa vas bo kontaktiral eden od naših izkušenih strokovnjakov, da boste skupaj lahko našli najprimernejšo rešitev.
Nadzor gradbenih del se prične pred pričetkom gradbenih del s pregledom projektne dokumentacije in gradbeno pogodbo, ki jo skleneta investitor in izvajalec gradbenih del, če dela ne potekajo v lastni režiji
Pomembno vlogo pri gradbenem nadzoru ima tudi komunikacija z investitorjem oz. s strankami, ki so naročile gradnjo. Strokovnjak za nadzor gradbenih del mora skrbeti za redno obveščanje naročnika o poteku gradnje ter ga obveščati o morebitnih težavah ali zamudah pri izvedbi gradnje. Gradbeni nadzor se začne že pred začetkom gradnje, ko se izdela projektna dokumentacija, ki mora biti skladna z gradbenimi predpisi in standardi. Gradbeni nadzor vključuje tudi spremljanje gradbenega procesa, kar pomeni, da se redno preverja izvajanje gradbenih del in kakovost uporabljenih materialov.
Nadzor gradbenih del je pomemben proces v gradbeništvu. Izvaja se med gradnjo in je namenjen zagotavljanju kakovosti gradnje ter preprečevanju morebitnih napak in pomanjkljivosti v gradbenem procesu. Nadzor gradbenih del vključuje spremljanje gradnje, preverjanje kakovosti uporabljenih materialov in izvajanja gradbenih del, nadzor nad skladnostjo gradnje z gradbenimi predpisi ter nadzor nad izvajanjem projekta in gradbenimi dokumenti. Gradbeni nadzor se izvaja tudi na podlagi gradbenih dovoljenj in drugih gradbenih dokumentov, ki so potrebni za izvedbo gradnje. Strokovnjak za nadzor gradbenih del mora preveriti, ali je gradnja skladna s predpisi in načrti, ter zagotoviti, da so uporabljeni materiali in izvedena dela skladna z zahtevami.
Kaj je dobro vedeti?
Gradbeni nadzor je postopek v okviru katerega se izvaja nadzor gradbenih del, gre za strokovno spremljanje izvajanja gradbenega procesa od zakoličbe objekta do pridobitve uporabnega dovoljenja. To praviloma vključuje nadzor gradbenih del, pregled kakovosti materialov in ustreznosti gradbenih načrtov ali specifikacij ter preverjanje skladnosti gradnje s predpisi.
Gradbeni nadzor lahko izvaja pooblaščeni inženir gradbeništva, ki ga izbere investitor. Nadzor gradbenih del se mora izvajati pod budnim očesom kvalificiranega strokovnjaka, ki ima znanje in izkušnje s področja gradbeništva. Gradbeni nadzor lahko izvaja le neodvisni strokovnjak, ki ima ustrezno izobrazbo in znanje s področja gradbeništva ter je registriran pri Inženirski zbornici Slovenije ali pri Zbornici za arhitekturo in inženirstvo Slovenije.
Gradbeni nadzor se vrši s ciljem zagotoviti gradnjo skladno s predpisi in standardi ter načrti in specifikacijami. Gradbeni nadzornik spremlja gradbene delavce, nadzira kakovost materialov in izdaja dovoljenja za gradnjo po fazah. Gradbeni nadzor je relevanten za zagotavljanje strokovne izvedbe gradbenega procesa v skladu s predpisi in standardi, ki veljajo za gradbeništvo. Gradbeni nadzor je obvezen za zagotavljanje kakovosti in varnosti gradnje objektov ter za varstvo okolja in zdravja ljudi.
V Sloveniji je gradbeni nadzor obvezen pri gradnji vseh objektov, razen za objekte, za katere je s predpisi določeno drugače. Gradbeni nadzor se izvaja v skladu z načrti, ki so pridobljeni na upravni enoti ali pri pristojni občini ter v skladu z gradbenim dovoljenjem. V Sloveniji je gradbeni nadzor urejen v Gradbenem zakonu, Zakonu o arhitekturni in inženirski dejavnosti ter Pravilnik o gradbenem nadzoru. Gradbeni zakon ureja področje gradnje in gradbeništva ter določa pravila za izvajanje gradbenega nadzora. Zakon o arhitekturni in inženirski dejavnosti pa ureja področje arhitekturne in inženirske dejavnosti ter določa pogoje za opravljanje gradbenega nadzora.
Vodja nadzora lahko ustavi gradnjo, če se kršitve kljub opozorilu nadaljujejo ali če napake, nastale kot posledica kršitev, niso pravočasno odpravljene. Če vodja nadzora med izvajanjem gradnje ugotovi, da se gradnja izvaja brez gradbenega dovoljenja, da ni prijavljen začetek gradnje, da gre za neskladje, ki presega zakonita dopustna odstopanja, da gre za neskladje z gradbenimi predpisi ali da vgrajeni gradbeni in drugi proizvodi, inštalacije, tehnološke naprave in oprema ter izvedeni postopki niso dokazani z ustreznimi dokumenti in da izvajalec ne izpolnjuje pogojev, določenih s tem zakonom, o tem takoj obvesti investitorja in izvajalca ter ugotovitve in predloge, kako stanje popraviti, vpiše v gradbeni dnevnik.
V času veljavnosti gradbenega dovoljenja so dopustna manjša odstopanja od gradbenega dovoljenja in dokumentacije za pridobitev gradbenega dovoljenja, če je odstopanje takšno, da: sta objekt in gradbena parcela skladna z določbami prostorskega izvedbenega akta, ki je veljal v času izdaje gradbenega dovoljenja, ali s pogoji, določenimi v lokacijski informaciji; da objekt in gradbena parcela ne posegata na druga zemljišča, kot je določeno v gradbenem dovoljenju; se objekt horizontalno premakne od lege, določene v dokumentaciji za pridobitev gradbenega dovoljenja, vendar ne več kot za 1,0 metra; ne vpliva na že dana soglasja lastnikov sosednjih zemljišč, kadar so bila pridobljena zaradi zahtev prostorskega akta, in na pravice strank; je skladno s predpisi s področja mnenjedajalcev; so izpolnjene bistvene in druge zahteve iz predpisov, ki so veljali v času izdaje gradbenega dovoljenja ali v času izvajanja gradnje ne glede na drugačno tehnično rešitev od prikazane v dokumentaciji za pridobitev gradbenega dovoljenja, in ni spremembe glede klasifikacije in razvrščanja objekta. Dopustna so tudi naslednja manjša odstopanja od gradbenega dovoljenja in dokumentacije za pridobitev gradbenega dovoljenja, če je odstopanje takšno, da; se posamezne zunanje mere, določene v gradbenem dovoljenju (širina, višina, dolžina, globina, polmer in podobno), povečajo, vendar ne več kot za 0,5 metra, ali se posamezne zunanje mere zmanjšajo in se ne spremeni ničelna kota pritličja za več kot 0,5 metra.
Po dokončanju gradnje je treba pridobiti uporabno dovoljenje. Zahtevo za izdajo uporabnega dovoljenja mora investitor vložiti najpozneje v 30 dneh po prejemu obvestila izvajalca ali nadzornika, da je gradnja končana. Zahtevi za izdajo uporabnega dovoljenja se priloži projektna dokumentacija izvedenih del z označenimi odstopanji od dokumentacije za pridobitev gradbenega dovoljenja in projektne dokumentacije za izvedbo gradnje, pri čemer je njen sestavni del tudi podpisana izjava projektanta in vodje projektiranja projekta izvedenih del ter nadzornika in vodje nadzora, da so dela izvedena skladno z izdanim gradbenim dovoljenjem.
Pogosta vprašanja in odgovori
Odgovor 1
Odgovor 2
Odogovor 3 Vprašanje 1
Vprašanje 2
Vprašanje 3
Pogosta vprašanja in odgovori
Gradbeni nadzor lahko z zgodnjim odkrivanjem in preprečevanjem napak v gradnji ter izvajanjem kakovostnega nadzora zagotovi zmanjšanje stroškov gradnje v dolgoročnem smislu. S tem, ko se napake odkrijejo in popravijo v zgodnji fazi, se prepreči zapravljanje denarja za popravila in nadomeščanje že zgrajenih del. Hkrati pa zagotavlja kakovostno izvedbo gradnje, kar ima pozitivne učinke na dolgoročno vzdrževanje objekta.
Strokovni nadzornik ima znanje in izkušnje za prepoznavanje morebitnih napak in pomanjkljivosti v gradnji ter ima pristop, ki je usmerjen v izboljšanje kakovosti izvedbe projekta. Naročnik s kvalitetnim nadzorom ima tudi večjo zaščito pred morebitnimi napakami ali izvedbenimi pomanjkljivostmi in ima možnost pridobivanja strokovnih nasvetov v primeru težav ali vprašanj glede izvedbe projekta.
V primeru ugotovitve napake ali nepravilnosti v gradnji mora gradbeni nadzornik takoj obvestiti naročnika in izvajalca gradnje o težavi. Izvajalec ima potem obveznost, da napako odpravi v skladu s predpisi in standardi gradnje. Gradbeni nadzornik ima nato vlogo spremljanja odprave napake in zagotavljanja, da je bila napaka pravilno odpravljena. Naročnik mora pri tem aktivno sodelovati z nadzornikom in izvajalcem gradnje ter biti pripravljen pravočasno zagotoviti dodatna sredstva, če so potrebna za odpravo napake. Kako lahko gradbeni nadzor pomaga pri zmanjšanju stroškov gradnje, hkrati pa zagotovi kakovostno izvedbo gradnje?
Kakšne so koristi najemanja strokovnega gradbenega nadzornika?
Kaj storiti v primeru, da gradbeni nadzor ugotovi napako ali nepravilnost v gradnji, in kako lahko naročnik zagotovi, da se napaka pravočasno odpravi in ne vpliva na kakovost izvedbe projekta?